Maso a demence

Existuje nějaká spojitost mezi mírou konzumace masa a demencí? Na takovou otázku odpovídá tato studie. Je to epidemiologie, slabá věda. Může ukázat spojitost, ale nikdy nemůže ukázat příčinnou souvislost.

Choline

Choline je nutrient nezbytný pro funkci mozku a nervů. Pomáhá kontrolovat svaly, je potřeba pro paměť a regulaci nálady. Také je potřeba pro tvorbu buněčných stěn. V rozumném množství se nachází jen v živočišných potravinách.

Zdroje cholinu

Naše tělo si umí cholin vyrobit, ale ne dostatek. Ne optimální množství. Například tato studie ukazuje souvislost mezi větší konzumací cholinu ze stravy a menší pravděpodobností demence.

A co ukázala studie na 500 000 lidech?

Typicky dostanou Alzheimera nebo demenci lidé starší, chudí, méně vzdělaní, kuřáci, méně fyzicky aktivní, po mrtvici, s demencí v rodině a s genem APOE ε4. Demence je častější u můžů než u žen.

Lidé kteří obecně jedli více zpracovaného masa byli typicky muži, méně vzdělaní, kuřáci, obézní nebo s nadváhou, jedli méně zeleniny a jedli celkově více. Lidé, kteří jí maso často, jí více fastfoodu, jsou sedaví, kuřáci atd. Prostě dělají i další věci, které jsou nezdravé.

A u těchto lidí byl větší výskyt demence a Alzheimera. Teď je otázka, jestli je to masem nebo čímkoliv dalším z uvedených rysů. Na otázku, jestli to je masem odpovídá studie samotná.

Totiž lidé kteří jedli více červeného nezpracovaného masa měli menší výskyt demence nebo Alzheimera. Červené maso má zdá se protektivní roli, co se demence a Alzheimera týče. Když si uvědomíme, co víme o cholinu, tak to dává smysl.

Čím víc masa, tím líp

Dále se ukázalo, že to je v závislosti na dávce. Čím více červeného masa lidé jedli, tím menší pravděpodobnost nemoci. Už pouhých 50 gramů červeného masa denně statisticky významně sníží šanci na demenci nebo Alzheimera.

Zde je dobře vidět problém těchto epidemiologických studií. Je to více proměnných. Vidím nezdravé lidi kuřáky, obézní a oni jí maso. Tak můžu získat dojem, že maso způsobuje zdravotní potíže. Ale ono je to možná kouření, málo fyzické aktivity nebo něco úplně jiného.

Ve chvíli, kdy se autoři podívali na příjem červeného masa nezávisle na dalších proměnných, bylo červené maso naopak protektivní.

Ketogenní strava je protektivní, co se týče mentálních onemocnění

O tomhle tématu už jsem trošku napsal. Tady je RCT studie o ketogenní stravě pro Alzheimera. A konečně zde je shrnutí dostupné literatury zabývající se neurodegenerativními onemocněními a ketogenní stravou. Pár vět ze závěru:

Ketony volně procházejí hematoencefalickou bariérou a zabraňují mitochondriální dysfunkci, chrání neurony před poškozením volnými radikály a snižují oxidační stres a neurozánětlivou reakci. Neuroprotektivní účinek ketogenní stravy se dále ukazuje prostřednictvím regulace střevního mikrobiomu. Ketogenní strava snižuje rychlost a stupeň neuronální degenerace a zmírňuje příznaky neuronálních degenerativních onemocnění.

Demence u cukrovkářů

Nebo zajímavý článek zkoumající vliv ketogenní stravy na demenci v důsledku cukrovky druhého typu. Cukrovku druhého typu má v ČR necelý milion lidí. Je to problém těla zvládat cukr. Tento problém není třeba vůbec řešit, když člověk cukr jíst přestane. Všechny sacharidy včetně pečiva, příloh i ovoce a medu. V té chvíli přestávají takoví lidé být cukrovkáři.

V závěru článku se píše:

Abnormality v kognitivních funkcích se mohou vyvinout u pacientů s cukrovkou prvního i druhého typu. Avšak ti s cukrovkou druhého typu pociťují tuto kognitivní dysfunkci vážněji a častěji. Ketogenní dieta (KD) se používá po mnoho let k léčbě různých neurologických stavů a ​​značný počet studií potvrdil neuroprotektivní funkci KD. Toho dosahuje snížením oxidačního stresu, regulací energetického metabolismu, kontrolou zánětu a ovlivněním dalších potenciálních procesů.

Tento přehled zkoumá komplexní roli KD u demence způsobené cukrovkou druhého typu. Existuje mnoho proměnných, včetně hyperglykémie, obezity, neurozánětu, oxidačního stresu a Aβ plaků, a každá z nich má samostatný nebo kombinovaný dopad na kognitivní poruchy. Zde jsme podrobně probrali, jak KD ovlivňuje kognitivní funkce v mozku, usnadňuje léčbu onemocnění a zlepšuje symptomy pacientů a kvalitu života. KD má v klinických podmínkách velký potenciál. Pro zlepšení způsobu a účinnosti terapie KD, která může lépe předcházet nebo případně zvrátit demenci spojenou s cukrovkou druhého typu, jsou nutné další studie.

Čím to je, že málo sacharidů a maso zlepšují mozek a paměť?

Není to jen choline. Další je například B12. Nezbytný mimo jiné pro funkci nervů. Jde získat pouze z masa a živočišných zdrojů. A jsou další, třeba kreatine. Neváhejte a čtěte zde.

Zkušenosti lidí

Tohle je moje zkušenost, ale je stejná jako u jíných lidí. Na carnivore diet (strava bez sacharidů nebo s minimem sacharidů, takže vlastně verze keto) mám lepší soustředění, paměť i déle vydržím podávat mentální výkon. A celkově jsem jaksi šťastnější a klidnější. Věci mi míň vadí a nic moc mě nerozhodí. Nejsem ničím výjimečný, podobnou zkušenost má v menší či větší míře každý.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *