Zubní kaz, sacharidy a pokusy na postižených

V roce 1945 ve Vipeholm institutu ve Švédsku provedli sérii neetických experimentů. Na postižených lidech žijících trvale v dané nemocnici. Týkalo se tu zubního kazu, o tom už jsem psal i zde.

Postižení lidé, na nichž se experimentovalo

Švédsko se v té době potýkalo s epidemií zubních kazů. Objevila se hypotéza, že sacharidy a hlavně cukr způsobují zubní kaz. Daný experiment měl potvrdit nebo vyvrátit tuto hypotézu.

Jak to probíhalo

Prvně jedli všichni účastníci stejnou stravu, aby začínali všichni ve stejném výchozím bodě. U každého z 436 postižených zaznamenali, kolik má zubních kazů. Pak je rozdělili do 4 skupin. Ve všech skupinách se jedlo stejné množství kalorií. Ti co měli méně sacharidů, měli stravu doplněnou tukem na stejné kalorie.

V jedné skupině jedli navíc lepkavé sladkosti jako karamel, v jedné skupině pili cukr rozpuštěný ve vodě (dnes tomu říkáme limonáda), v jedné skupině jedli pečivo bohaté na cukr. Poslední kontrolní skupina jedla v té době běžnou švédskou stravu doplněnou tukem.

Po pěti letech se podívali, kolik komu přibylo zubních kazů.

Výsledek?

Víc sacharidů, víc zubních kazů. Ti, kteří jedli každý den lepivé sladkosti měli na konci zuby tak prohnilé, že měli černý chrup.

Tady se můžete na studii podívat.

A co zveřejnění výsledků?

Studii podporoval cukrářský průmysl a výsledky ukázaly jasnou sovislost mezi zubními kazy a cukrem. Takže zveřejnění proběhlo až po letech. Byly spekulace, že průmysl vědcům zaplatil, a proto proběhlo zvěřejnění výsledků až opožděně.

Věta ze závěru studie: U pacientů s nízkým příjmem sacharidů a vysokým příjmem tuku klesla aktivita zubních kazů skoro na nulu.

Proč ne úplně na nulu? I tito lidé neustále jedli množství sacharidů typické pro tehdejší Švédsko. Plus měli stravu doplněnou tukem. Což by nevadilo, kdyby to byl tuk takový, jaký jsme jedli jako druh v průběhu evoluce. Tuk, který se běžně vyskytuje v přírodě. Ale aby toho pro chudáky nedobrovolně se účastnící této série pokusů nebylo málo, měli stravu doplněnou margarínem.

Etika

Dnes by samozřejmě taková studie neprošla. Bylo to experimentování na postižených lidech bez jejich souhlasu a vědomí. Některým byly zkažené zuby vytrhnuty, jiní zůstali s černými shnilými zuby v nemocnici. Sám to naštěstí neznám, ale přepokládám, že bolest zubů je dost nepříjemná. Shnilé zuby bych dobrovolně v puse mít nechtěl. To je temná stránka vědy. Dnes aspoň víme, že sacharidy, a zejména lepivé sladkosti jako karamelky vedou k zubním kazům.

Zamyšlení na závěr

Ještě jedna poznámka na zamyšlení. Před mnoha tisíci lety lidé neměli zubní hygienu jako dnes, neměli ani zubaře. Neměli žádné vymoženosti moderní doby a výhody pokroku.

A také neměli zubní kazy.

Našli jsme už spousty lebek lidí z dávných dob. Žádná z doby před zemědělstvím nemá zub se zubním kazem. Zubní kazy se objevily ve stejné době, kdy se začalo rozmáhat zemědělství. Neboli rostla konzumace sacharidů.

A když jsme u té evoluce, tak ještě jedna poznámka. V průběhu vývoje člověka jako druhu se nám zvětšoval mozek a inteligence. Ale s příchodem zemědělství se začal mozek naopak zmenšovat.

Zleva doprava od nejstarší po nejmladší lebku člověka a jeho předchůdců

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *