Nízký cholesterol vede ke kratšímu nebo delšímu životu?

Já vím, pořád píšu o cholesterolu. Je to trochu už mlácení mrtvého koně, jak se říká. Ale cholesterol je pořád první námitka, která lidi napadne ohledně carnivore diet.

Je tu studie, která sledovala, jestli nízká hladina cholesterolu ovlivňuje délku života.

Takže cholesterol neškodí?

Vysoký cholesterol, obzvláště u starých lidí je ve skutečnosti spíš ochrana. Nejen, že není na škodu, jak tvrdí posledních 60 let oficiální doporučení, on dokonce pomáhá. Vysoká hladina cholesterolu je spojena s nižší úmrtností na rakovinu. Co je zvláštní, že vysoká hladina cholesterolu je spojena i s nižší úmrtností na srdečně-cévní onemocnění.

Když si člověk začne spojovat jednotlivé informace, tak to dává smysl. Cholesterol je potřeba pro imunitu. Více cholesterolu znamená silnější imunitu. To pak není úplně divné, že u člověka se silnější imunitou to má rakovina těžší.

Jiná studie ukáže opak, kdo se v tom má vyznat?

Tohle jsem slyšel v podcastu a bohužel už nevím kde. Ale v jiné studii řešící také délku dožití a cholesterol jim vyšlo to stejné. Vysoký cholesterol je spojen s delším životem. Jak se k tomu postavili? Řekli si: to je nějaká chyba, tahle data vynecháme, tak to přece nemůže být.

Kdo má nejvíc peněz na výzkum?

On farmaceutický průmysl má nejvíc peněz ze všech. On platí hodně takového výzkumu. Ale ten výzkum, placený firmama vyrábějící prášky na snížení cholesterolu, „překvapivě“ pokaždé ukazuje na škodlivost cholesterolu. A když i průmyslem placený výzkum ukáže, že cholesterol neškodí? Tak se to prostě nezveřejní. To jsou soukromé firmy, které nemají povinnost výsledky zveřejňovat. A běžně to tak dělají.

Takže není divu, že věda je nejednoznačná

Co říká například tento výzkum? Vysoká hladina cholesterolu a železa a nízká hladina krevního cukru jsou spojeny s větší šancí dožití se 100 let.

Nebo tahle studie z Japonska. Její název: Nízký cholesterol je spojen s větší úmrtností na mrtvici, srdeční onemocnění a rakovinu. Ve shrnutí stojí: nízký cholesterol je spojen s větší úmrtností dokonce i po vyloučení jaterního onemocnění jako faktoru. Vysoký cholesterol nehraje u úmrtnosti roli.

Jak je ale možné, že oficiální tvrzení zní opačně?

To je dobrá otázka. Její odpověď najdete na těchto stránkách. Začít se dá například zde, zde nebo zde.

„Vysoký“ cholesterol je potřeba zejména na stáří. Kvůli imunitě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *