Jsou svaly zdravé?

Minule jsem začal psát o bílkovinách. Už víme, že po zátěži je to v podstatě čím víc bílkovin, tím líp. Až do 100 gramů bílkovin a nic nenaznačuje tomu, že po 100 gramech účinky klesají. Víc bílkovin znamená víc svalů.

Není třeba vypadat nepřirozeně jako kulturista, ale mít svaly jako atlet je žádoucí.
K čemu jsou ale svaly?

Například v této studii z roku 2018 autoři řešili, jak je množství svalů spojeno s délkou života. Dožívají se lidé s více svaly déle nebo méně nebo stejně oproti lidem s menším množstvím svaloviny?

Závěr studie

Svaly a síla hrají nezávislou roli v prevenci chronických onemocnění, zatímco svalová slabost silně souvisí s funkčními omezeními a tělesným postižením. Kromě toho jsme zjistili, že malá síla je další rizikový faktor předčasné úmrtnosti mimo tradičních rizikových faktorů, jako je hypercholesterolémie, obezita, hypertenze a kouření. Z výše uvedených důvodů a protože je známo, že síla s věkem klesá, je v současné době četnými zdravotnickými organizacemi předepisováno cvičení s odporem i vytrvalostního typu. To zlepšuje kondici a působí proti nepříznivým účinkům stárnutí a proti riziku morbidity a mortality. Kromě toho použití doplňků stravy s bílkovinami posiluje anabolismus a také přispivá k aktivnějšímu životnímu stylu, a tím podporuje pohodu a aktivní stárnutí.

Takže svaly jsou dobré zejména na stáří

Staří lidé vlivem slábnutí mají horší rovnováhu. Když starý člověk spadne, občas si zlomí krček v horní části stehenní kosti. To je bohužel relativně běžné. A běžné je, že takoví lidé už z postele nevstanou a zůstanou ležáci. Když ale starý člověk je aktivní a jí hodně bílkovin, má víc svalů, lepší balanc a spíš nespadne. Když už spadne, tak bude pád koordinovanější a s menšími následky. Třeba se zvládne zachytit něčeho. Když si krček přece jen zlomí, tak spíš zvládne se z toho dostat úplně a znovu chodit.

To je jen jeden příklad ze života.

Teď si to dejme do souvislosti s jiným příspěvkem. Tam jsme viděli, že po světě platí, čím víc se kde jí masa, tím více se tam lidé dožívají. Už víme, že více svalů zvyšuje šanci na dlouhý život. A kompletní a vstřebatelné bílkoviny jsou potřeba pro svaly. Už to dohromady docela dává smysl. Maso je anabolické a udržuje sílu těla.

Je maso anabolické jenom kvůli bílkovinám?

Co třeba testosteron? Maso a vejce jsou prospěšné pro testosteron. Ten pomáhá při tvorbě a udržení svaloviny a pálení tuků. Teď to všechno dává smysl ještě víc.

Nebo kreatin? Látka dodávající energii našim buňkám a to všem včetně těch svalových. Kreatin je asi nejprověřenější doplněk stravy pro sportovce. Zvyšuje výkon a tím pomáhá budovat sílu a svaly. Je potřeba nejen pro fyzický výkon, ale také pro mozek. Pomáhá třeba proti depresi, ale i demenci.

Shrnuto

Jezte maso a buďte aktivní, občas zvedejte i těžké věci. Například kde je výtah, tam jsou i schody, tak je použijte.

Svaly jsou zdravé a taky posilování samotné je zdravé. O tom napíšu příště.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *