Je cvičení dobré pro kosti?

Ano.

Konec článku.

Jen vtip, pokračujem. Už víme, že posilování je dobré pro tvorbu nebo aspoň udržení svalů. To je evidentně známka dobrého zdraví, protože lidé s více svaly se obecně více dožívají. Je to pouhá korelace a samozřejmě i svalů může být moc. Není cíl být kulturista.

Posilování je také velice dobré pro mozek, zlepšuje paměť a kognitivní funkce. Funguje jako prevence proti demenci a jiným psychickým onemocněním.

A posilování je dobré i pro kosti

Tělo se adaptuje na podmínky, ve kterých žije. Když zvedám těžké věci, tak tělo zesílí. Zvýší se síla i objem svalů. Ale to není jediné, zesílí také kosti, šlachy a úpony. Svaly nejsou oddělená část těla, která se jediná adaptuje na posilování.

Kosmonauti ve vesmíru

Ve vesmíru je menší gravitace. To znamená menší tlak na kosti a tělo se adaptuje na podmínky, ve kterých žije. Když nepotřebuje tak silné a husté kosti (menší gravitace), tak kosti slábnou. Proto kosmonauti ve vesmíru hodně cvičí, aby dali tělu důvod uržovat husté a silné kosti.

Pro nás tady dole je to stejné. Posilováním tělo nutíme zesílit kosti.

Čelisti
Tohle sice jsou čelisti, ale ty nemyslím
Tohle jsou čelisti o kterých mluvím

Podobně i pro vývoj čelistí a hezký obličej je důležité, aby děti v období růstu měli pevnou stravu vyžadující žvýkání. A ideálně taková strava zároveň dodá i nutrienty potřebné pro správný vývoj čelistí.

Odkaz na literaturu

Jako vždy dodávám i odkaz na literaturu. Je to účinné i jako prevence zlomenin a obzvlášť vhodné pro starší lidi.

Ještě k adaptaci těla na podmínky, ve kterých žije

Funguje to samozřejmě i obráceně. Kdo sedí cestou do práce, v práci, cestou z práce a pak doma, ten samozřejmě zeslábne. Tělo se přizpůsobí podmínkám a nebude udržovat svalovinu, sílu ani hustotu kostí.

Od cvičení zpátky k jídlu

Víme, že pro kosti je dobré cvičení. Tím tělo dostane impulz k zesílení svalů i kostí. To samotné ale nestačí. Kost i svaly jsou z něčeho vytvořené a tyto stavební materiály musím tělu dodat taky. To znamená správně jíst. Tělo je tvořené z bílkovin a tuků. Sacharidy nejsou stavební materiál pro tělo. Máme esenciální mastné kyseliny z tuků, esenciální aminokyseliny z bílkovin, ale neexistuje nic jako esenciální sacharid. Sacharidy nejsou nezbytné k životu. Vitamíny a minerály jsou esenciální a nezbytné k životu. Z rostlinných zdrojů nejdou získat všechny a ty co jdou často ne v dostatečném množství.

Z čeho je kost vlastně tvořená

Je to zvápenatělý kolagen. Kolagen je bílkovina a je to nejzastoupenější bílkovina našeho těla. Vápníku má člověk málokdy málo. Ten není potřeba moc řešit a popravdě se ukázalo, že suplementace vápníkem k pevnosti kostí moc nepomáhá a ještě to může mít negativní účinky v podobě zvýšeného vápenatění tepen. Naopak více bílkovin na pevnost kostí pomáhá. U vápníku není problém v jeho nedostatku, ale v jeho použití.

Například tělo potřebuje vitamín D, který je potřeba na kalcifikaci kolagenu. A to ve formě D3 (ten z živočišných zdrojů) a ne D2 (z rostlinných zdrojů). Lidi jsou taky zvířata, rostliny jsou tak zásadně jiné než lidi, že jejich forma vitamínu D je pro nás skoro neúčinná.

Vitamín K

Stejné je to s vitamínem K. Potřebujeme vitamín K2 z živočišných zdrojů a ne K1 ze zeleniny. K1 teoreticky naše tělo umí přeměnit na K2, ale v praxi se ukázalo, že velmi neúčinně. Vitamín K slouží mimo jiné k tomu, aby vápník skončil tam kde má (v kostech a zubech) a ne tam, kde nemá (ve stěnách tepen).

Pro zdraví kostí (a i zubů!) jsou potřeba i další v tucích rozpustné vitamíny A a E. I tyhle získáte nejlíp z živočišných zdrojů.

Mrkněme na vitamín A

V rostlinách jsou karotenoidy, třeba beta-karoten v mrkvi a dýních. V mase, mléčných výrobcích a vejcích je retinol. Forma, kterou používá naše tělo je retinol. Množství vitamínu A se udává v takzvaných ekvivalentech retinolu. Doporučuji pročíst tohle, podívejte se i na funkce, co všechno vitamín A dělá. Najdete tam zdraví kostí a zubů. Klíčová věta je tato:

Poměr přepočtu beta karotenu na ekvivalenty retinolu (RE) je 6 : 1 (někdy je uváděno 12 : 1).

To znamená, že z mrkve toho potřebujete šestkrát víc, aby jste toho získali stejně jako z masa. Někde se udává dvanáctkrát.

Tady je v tabulce krásně vidět, co člověku dodají různé potraviny z hlediska vitamínů a minerálů. To je na vytisknutí na ledničku.

Co je potřeba pro zdravé kosti?

Cvičení, kolagen, vitamíny (hlavně ty rozpustné v tucích) a minerály.

V tucích rozpustné vitamíny potřebují na vstřebání tuk. Takže si po cvičení dám tučné maso, když je málo tučné tak s máslem. Tím jsem dal tělu důvod zesílit svaly, důvod zesílit kosti, potřebné bílkoviny, potřebné vitamíny a potřebné minerály.

Představím si, jak to bylo během vývoje člověka. Lidi šli na lov, to byla fyzicky náročná dřina. To je důvod pro tělo zesílit. Pak ten úlovek snědli a dodali všechen stavební materiál na zesílení.

Nebo mám stavět svaly a kosti z brambor a banánů?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *